MŠ_3.: eTwinning projekti v 3. razredu (2023-)

Avtor: | 1. 08. 2024 | Projekti, Zgodilo se je

ŠOLSKO LETO 2024/25

V tem šolskem letu smo se učenci in učiteljica 3.b razreda priključili projektu Zeleni koraki “Go green”. Glavni cilj projekta je obravnavati okoljske izzive in ustvariti inovativne, tehnološko usmerjene rešitve. Učenci se bodo osredotočili na resnične okoljske težave, povezane z ravnanjem z odpadki, varčevanjem z vodo, varčevanjem z energijo in ohranjanjem tal. Pridobili bodo dragocene veščine za 21. stoletje. S sodelovalnim učenjem, inovacijami in praktičnim sodelovanjem bodo ne le reševali pomembne okoljske izzive, ampak tudi navdihovali druge, da ukrepajo za bolj zelen svet.

Starše je učiteljica Maja na roditeljskem sestanku seznanila o eTwinning projektu in jih prosila za soglasje za objavo fotografij, dokumentov in videoposnetkov. Naši starše so se strinjali…

   

in pričeli smo z delom.

Vsak je narisal svoj predlog logotipa. Kasneje pa smo izbrali logotip, ki smo ga poslali našim partnerjem na glasovanje. Logotipe smo razstavili na šolskem hodniku.

V skupinah smo se lotili še izdelave posterjev na temo projekta. Pri delu smo se zelooo zabavali.

Na šolskem hodniku smo pripravili razstavo posterjev in zastave partnerjev, ki sodelujejo v projektu. Naši partnerji so: z Grčije, Gruzije, Romunije, s Hrvaške in Turčije.

Danes, 5. 12. 2024, smo posneli predstavitveni video 3. b. Vabljeni k ogledu!

OBISK CENTRALNE ČISTILNE NAPRAVE LITIJA IN ŠMARTNO PRI LITIJI

Danes, 20. 01. 2024,  smo v okviru eTwinning projekta Zeleni koraki “Go Green” obiskali Centralno čistilno napravo Litija in Šmartno pri Litiji. Med obiskom smo si ogledali delovanje čistilne naprave, ki skrbi za čiščenje komunalne odpadne vode in zagotavljanje čistejše vode v našem okolju.
Med strokovnim ogledom smo se podrobno poučili o različnih procesih, ki potekajo na čistilni napravi. Spoznali smo, kako pomembno je pravilno obdelovanje odpadnih voda, da preprečimo onesnaževanje naravnih vodnih virov in zagotovimo varno pitno vodo za prihodnje generacije.
Naši gostitelji so nam pokazali ključne korake čiščenja, od mehanskega predčiščenja do biološkega in terciarnega čiščenja. Skozi praktične primere smo spoznali, kako lahko vsak izmed nas prispeva k ohranjanju čiste pitne vode in kako pomembna je odgovornost do okolja pri ravnanju z odpadnimi vodami.
Obisk je bil zelo poučen in nas je spodbudil, da še bolj skrbimo za naš vodni vir ter prispevamo k ohranjanju okolja za prihodnost. Zavedamo se, da ima čista voda ključno vlogo v naših življenjih, zato bomo tudi v prihodnje skrbeli za njeno ohranjanje.
Hvala Komunalno stanovanjskemu podjetju Litija, ki so omogočili ta obisk.

Veselimo novih spoznanj v okviru našega projekta Go Green!

OBISK PREDSTAVNICE DRUŠTVA MAČJE MESTO LITIJA IN IZDELAVA HIŠK ZA ZUNANJE MUCE

V petek, 24. 1. 2024, nas je obiskala predstavnica društva Mačje mesto Litija ga. Aleksandra Krnc in nas seznanila z delovanjem društva. Pogovorili smo se o tem, da so domače živali odvisne od nas, da so živa bitja, ki čutijo in izražajo svoje počutje. Opozorila je, da živali niso igrače in ko sprejmemo žival v svoj dom, moramo zanjo prevzeti vso odgovornost. Žal pa vse živali nimajo svojega doma. Društvo Mačje mesto Litija pomaga tem živalim, jim zagotovi veterinarsko oskrbo, hrano in če je možno, poišče nov dom. V zimskih mesecih poskrbi, da so živali na toplem. Tudi mi smo se odločili, da izdelamo izolirane hišice za mucke. S pomočjo hišnika g. Tomaža nam je uspelo izdelati izolirane hišice za zunanje, brezdomne mucke. Predali smo jih društvu Mačje mesto Litija. Upamo, da bodo muce našle topel dom.

POSTAVITEV HIŠKE ZA ZUNANJE MUCKE

Danes, 6. 2. 2025, smo skupaj s predstavnico društva Mačje mesto Litija odšli k stanovanjski hiši g. Vrhovca in postavili hiško za zunanje muce. Ogledali smo si tudi bivališče za začasno namestitev muc. Izvedeli smo, da je potrebno vsako muco, ki jo v društvu sprejmejo, odpeljati k veterinarju, ki jo pregleda. V kolikor je zdrava, ji v društvu poiščejo nov dom ali pa jo sterilizirajo/kastrirajo in jo vrnejo v okolje. Člani društva zanjo poskrbijo tako, da jo nahranijo in ji zagotovijo zatočišče.

FEBRUAR – MESEC VARNE RABE INTERNETA

Februar je mesec varne rabe interneta. Letos opozarja na tveganja umetne inteligence za mlade. Z učenci smo se pogovarjali o pojmu umetna inteligenca. Spoznali so, da nam umetna inteligenca pomaga v vsakdanjem življenju, vendar pa moramo biti pri njeni uporabi previdni, saj lahko umetna inteligenca izdela tudi neprimerne, škodljive, žaljive ali neresnične vsebine. Pogovarjali smo se tudi, kaj lahko počneš s pravimi prijatelji in kaj z internetnimi. Naše mnenje je, da je s pravimi prijatelji bolj zabavno. Na hodniku šole smo naredili razstavo naših ilustracij in zapisov ter ostale učence opozorili na dan varne rabe interneta, ki bo 11. 2. 2025.

7. februarja smo obeležili slovenski kulturni praznik. Učence OŠ Gradec je obiskala ilustratorka in pisateljica ga. Irena Režek. Predstavila nam je svoj poklic in svojo slikanico Vodna vila in čistilčki. Ta poučna pravljica pripoveduje zgodbo o potovanju Vodne vile po onesnaženi vodi skozi čistilno napravo, kjer za njeno čistost poskrbijo različna čarobna bitja, vse tja do iztoka v Kamniško Bistrico. Tako smo se tudi preko pravljice naučili, da je pomembno ohranjati vodne vire v naravnem okolju in še boljše razumemo procese čiščenja odpadne vode, ki se odvijajo na čistilni napravi.

11. FEBRUAR – DAN VARNE RABE INTERNETA

Odšli smo v računalniško učilnico, kjer smo spoznavali spletno orodje za grafično oblikovanje Canva.

Danes je učiteljica Maja starše na roditeljskem sestanku seznanila o spletnem seminarju za starše z naslovom: Tveganja umetne inteligence za mladostnike, ki bo potekal jutri, 13. 2. 2025 na YouTube, v organizaciji Safe.si.

 

ŠOLSKO LETO 2023/24

Prejeli smo odlično novico. Naš projekt Healthy lifestyle je prejel evropski znak kakovosti. Čestitke!

Projekt Healthy lifestyle prejel nacionalni znak kakovosti

Vsem udeležencem iskrene čestitke!

Healthy lifestyle (2023/2024)

Učenci 3. a smo se priključili eTwinning projektu Healthy lifestyle – Zdrav življenjski slog. Spoznavali bomo, kako poskrbimo za svoje zdravje in za dobro počutje. V projektu sodeluje 12 partnerjev s Cipra, iz Španije, Portugalske, Hrvaške, Turčije, Slovenije, Romunije in Grčije. Komaj čakamo, da se spoznamo.

Starši so se strinjali, da lahko sodelujemo v projektu.

Z navdušenjem smo se lotili risanja logotipa za projekt.

Glasovali smo, kateri logotip bo predstavljal naš oddelek.

   

Zmagovalni logotip, ki bo predstavljal naš oddelek.

Tudi drugi partnerji bodo narisali logotipe in izmed vseh logotipov bomo z glasovanjem dobili logotip projekta.

Danes, 20. 12. 2023, smo se srečali s partnerji projekta. Po pozdravu smo zapeli Želimo vam srečen božič in skupaj zaplesali Božičkov ples. Zelo smo se zabavali. Škoda, da so imeli ostali partnerji težave s povezavo. Upamo, da se januarja vsi srečamo na spletu.

Prejeli smo voščila naših partnerjev. Zelo smo se jih razveselili. Na hodniku smo pripravili razstavo prejetih voščilnic.

Učenci, ki sodelujejo v projektu, so razdeljeni v skupine sadja: pomaranče, banane, slive, jabolka, grozdje in hruške. Vsaka skupina je razmišljala, kako sodobna tehnologija vpliva na zdrav življenjski slog in o varnosti na spletu.

Izdelali smo prehransko piramido.

Na spletu smo pogledali cene živil, ki bi jih želeli jesti na pikniku, če bi imeli 20 evrov.

Partnerjem iz drugih držav smo predstavili tradicionalni slovenski zajtrk.

Danes, 9. 5. 2024, smo obeležili eTwinning dan in dan Evrope.

S partnerji smo napisali skupno knjigo z naslovom Zdrav življenjski slog. Vabljeni k branju in poslušanju.

https://www.storyjumper.com/book/read/171425051/Message-in-a-bottle

Book titled 'Message in a bottle'Read this book made on StoryJumper!function(){function d(){“undefined”==typeof SJMakeBookOpenLightBox?–c>0&&setTimeout(d,100):SJMakeBookOpenLightBox()}function e(){/in/.test(document.readyState)?setTimeout(e,9):d()}var a=”https:”==document.location.protocol?”https:”:”http:”;if(“undefined”==typeof SJScriptLoaded){window.SJScriptLoaded=!0;var b=document.createElement(“script”),c=80;b.src=a+”//www.storyjumper.com/script/storyjumper-embed.js”,b.async=true,b.setAttribute(“defer”,””),document.getElementsByTagName(“head”)[0].appendChild(b),e()}}();

12. junija 2024 smo imeli zadnje srečanje s partnerji, kjer je vsaka skupina prebrala svoj del zapisane zgodbe. Zaželeli smo si še lepe počitnice in se poslovili.

Prejeli smo potrdilo in čestitko za sodelovanje v eTwinning projektu.

S projektom Zdrav življenjski slog je večina učencev izboljšala svojo sposobnost komuniciranja v angleškem jeziku. S pripravo logotipa, pisanjem voščilnic in ustvarjanjem skupne knjige so učenci razvijali svojo ustvarjalnost, sposobnost vizualnega in pisnega izražanja ter sodelovanje pri projektih. Spoznali so različne kulture in običaje, vključno s tradicionalnimi zajtrki partnerskih držav, kar je prispevalo k večji medkulturni ozaveščenosti in spoštovanju raznolikosti. Učenci so se naučili pomembnih informacij o zdravi prehrani, pomenu gibanja in drugih vidikih zdravega življenjskega sloga, kar spodbuja zdrav življenjski slog in dobro počutje. Svoja spoznanja so delili tudi s svojo družino in prijatelji. Pridobili so pomembne veščine pri uporabi IKT. Sodelovali  so z vrstniki, reševali konflikte in izmenjevali ideje, pri tem pa so se učenci naučili pomembnih socialnih veščin.  Ob refleksiji o uporabi tehnologije in njenih vplivih na počutje so krepili čustveno inteligenco. Učenci so razvijali veščine kritičnega mišljenja s preučevanjem vpliva tehnologije na njihovo življenje, refleksijo o svojih izkušnjah ter iskanjem rešitev za morebitne težave. Skupinsko delo pri projektnih nalogah je učence naučilo sodelovanja, komunikacije in doseganja skupnih ciljev. Projekt je tako učencem omogočil razvoj širokega spektra znanj in veščin, ki so ključnega pomena za njihovo nadaljnje izobraževanje in življenje.

MŠ_3. a_Dan varne rabe interneta

Danes, 6. 2. 2024, smo se ozaveščali o varni rabi interneta. Ogledali smo si risanko Mišičnjak in se pogovorili o medvrstniškem nasilju. Na učni list smo zapisali 5 odraslih oseb, naših varuhov, ki nam bodo oz. nam pomagajo, če se bomo oz. se počutimo v nevarnosti, neprijetno ali prestrašeno. Prejeli smo tudi bralno kazalo Ustavimo nasilje med vrstniki, na katerem je zapisano, kam po pomoč v primeru nasilja. Z dejavnostmi ozaveščanja o varni rabi interneta bomo nadaljevali tudi v prihodnje v eTwinning projektih.

MŠ_3. a_eTwinning dan in dan Evrope

Danes, 9. 5. 2024, smo obeležili eTwinning dan in dan Evrope. Pogovorili smo se o pomenu članstva Republike Slovenije v Evropski uniji. Pogovorili smo se o eTwinning projektih in eTwinning dnevu in olepšali oglasno desko na hodniku.

Orodna vrstica za dostopnost